חופשה נגישה

מי שניסה כבר יודע: תכנון חופשה נגישה זו מטלה סבוכה ומורכבת. מבחר עצות, יעדים ורעיונות מרחבי הרשת.

כשמתכננים חופשה, בארץ או מחוצה לה, מצטברת במהירות רשימת מטלות ארוכה: הזמנת מלון, רכב, אריזות, דרכונים, רישיונות נהיגה ועוד. כאשר מתכננים חופשה למשפחה הרשימה הולכת ותופחת, אבל הרשימה המאתגרת ביותר נוצרת כאשר מנסים לתכנן חופשה מהנה עבור קבוצה הכוללת אדם עם מוגבלות. כדי שהחופשה תהיה נעימה ולא מתסכלת יש שאלות רבות שצריך להתייחס אליהן ובדיקות משמעותיות שצריך לעשות. ובכל זאת, מסתבר שבעולם של היום יש מספיק מידע וניתן בהחלט לתכנן חופשה ראויה ומהנה.

עשרה אחוזים מן האוכלוסייה הם אנשים עם מוגבלויות, ועסקי התיירות ברחבי העולם כולו למדו שמדובר בכוח צרכני גדול ומשמעותי. רשת האינטרנט והמודעות הגוברת מקלים על התהליך, אך עדיין ישנם מחסומים שונים. למשל, לא פשוט לשכור רכב המותאם לנכים במקומות רבים בעולם. מלונות, מסעדות ולמעשה כל תחנה בדרך צריכים להיבדק מראש כדי לוודא נגישות והתאמה למוגבלות של הנוסע. אפילו העלייה למטוס וכל תהליך הבידוק בשדה התעופה כוללים מכשולים שצריך להיות ערוכים אליהם. מעבר לקשיים הטכניים גם מחירם של הטיולים הללו גבוה יותר.

ברשת מופיעות עצות כלליות ומועילות שונות עבור אנשים עם מוגבלות, ובראשן העצה החוזרת להתחיל לתכנן את הטיול זמן רב מראש. בנוסף, מומלץ לנסות למצוא סוכן נסיעות שמתמחה באנשים עם מוגבלות, כדי שיוכל לסייע לכם באמצעות ניסיונו בתחום. כאשר מתכננים את הטיול חשוב לרשום לפניכם את מספרי הטלפון של מרפאות ומקומות שיוכלו לסייע בכל יעד ויעד. קחו עמכם את הטלפון של הרופא שלכם ומרשמים לתרופות. כפי שהוזכר למעלה, מומלץ להגיע מוקדם יותר לשדה התעופה. בנוסף, כמובן, כדאי לרכוש ביטוח נסיעות ולוודא שהוא מכסה את מצבכם. בדקו מראש את מטעני החשמל של כל הציוד הרפואי שלכם ודאגו להביא עמכם מתאמים במידת הצורך. ככלל, הביאו עמכם כל ציוד עזר שתוכלו לקחת ודעו את זכויותיכם בכל מקום.

תיירים עם מוגבלויות מספרים שטיולי שיט באוניות פאר התגלו כפתרון מוצלח ומהנה עבורם, מכיוון שניתן לעבור מאזור מעניין אחד למשנהו כאשר המלון מלווה את המטייל, על כל תנאיו. בהנחה שמדובר באוניה שהונגשה היטב, ניתן לתכנן היטב את הגיחות מהאוניה ולדעת שבמהלך השיט עצמו הבעיות כבר פתורות. באתרים שונים ניתן למצוא רשימות שמציינות לטובה ערים נגישות במיוחד ברחבי העולם. המכנה המשותף של הערים הנגישות הן בנייה מודרנית שלה מדרכות רחבות ומיעוט מדרגות, מודעות גבוהה להנגשה ומידע רב ברשת. ברשימות הללו ניתן למצוא את:

  • לונדון ומנצ'סטר, אנגליה. גם עיירת מולדתו של שייקספיר – סטרטפורד אפון אבון – נחשבת לנגישה במיוחד.
  • דבלין שבאירלנד נחשבת לנגישה מאד, למרות שזו עיר ישנה יחסית.
  • סידני ומלבורן, אוסטרליה.
  • סינגפור.
  • וינה, אוסטריה.
  • סאן דייגו, סיאטל, לאס ווגאס ופורטלנד, ארה"ב.
  • מונטריאול, קנדה.

בין האטרקציות המפורסמות והנגישות יחסית שמופיעות ברשת ניתן למצוא גם את הכותל המערבי – גאווה מקומית. עוד צוינו לטובה האתרים של מיני ישראל, יד ושם, מוזיאון ישראל ויער הקופים שביער בן שמן.

עשו שימוש ברשת האינטרנט ובפורומים כדי להגיע למידע רב ככל האפשר על כל היעדים, והבטיחו לעצמכם חופשה נפלאה.

 

Show Buttons
Hide Buttons