היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות

את היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות מציינים מדי שנה, בשלישי לדצמבר. מטרת היום הזה היא לאחד אנשים ברחבי העולם סביב המאמץ המתמשך לכלול אנשים עם מוגבלויות בכל ההיבטים של חיי החברה: תעסוקה, חינוך, תרבות, כלכלה וחיי פנאי. היום נקבע על ידי ארגון האו"ם בשנת 1976, והמטרה שלו היא קריאה לתכנון ברמה הבינלאומית הלאומית והמקומית של פעילות בהיקף נרחב למען השוואת הזכויות של האנשים עם המוגבלויות.

אדם עם מוגבלות הוא מי שחי עם לקות כלשהי בגופו או בנפשו אשר מגבילה את פעילותו. בעבר נהגו להתייחס לאנשים עם מוגבלויות כאל נכים, אך כיום מקובל שאין לציינם בכינוי שמתייחס להיבט ספציפי מאד של יכולתם ואישיותם. ב1988 נחקק בישראל חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. בישראל ובעולם גברה המודעות לזכויותיהם של אנשים עם מוגבלות, אך למרבה הצער הדרך למימוש הזכויות במלואן עדיין ארוכה. זאת למרות שאנשים עם מוגבלויות נחשבים למיעוט הגדול ביותר בעולם: חמישה עשר אחוזים מן האוכלוסייה.

מהן זכויותיו של אדם עם מוגבלות? באופן כללי הן צריכות להיות שוות לאלו של כל אחד אחר. למשל – הזכות להגיע לכל מקום, להשתתף בקורסים ובסדנאות, לקבל שירות – זכות שמופקעת תכופות בגלל בעיות נגישות. זכויות נוספות שאינן ניתנות למימוש מלא כאן בישראל – לקבל שירותי רפואה שוויוניים ומכבדים, לעשות שימוש בתחבורה הציבורית ועוד ועוד.

למעשה, הזכות לשוויון נקבעה כבר במגילה העצמאות שלנו: " מדינת ישראל….תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין…."  ממילים אלה נובע האיסור להפלות לרעה. מעבר לכשל המוסרי שבאפליית ציבור גדול כל כך, מחקרים מוכיחים שכאשר משלבים אנשים עם מוגבלויות הציבור כולו נהנה מכך.

לכן, ביום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות אנו קוראים ליעדים הבאים:

  • הבנה ומודעות לבעיותיהם וקשייהם של אנשים עם מוגבלויות תוך שמירה על כבודם.
  • מתן זכויות משפטיות, חברתיות ורפואיות לציבור זה.
  • דאגה לרווחתם היומיומית של אנשים עם מוגבלויות.
  • הגברת המודעות ליתרונות ולחשיבות של השילוב המלא.

אנחנו במרכז "ביחד" קוראים לשינוי. ביום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות בשנת 2016 הופעלו בהצלחה 2 מוקדי ההסברה לציון היום הבינלאומי. באירועים במוקדי גאולה, ורב שפע שבירושלים השתתפו מאות אנשים שהביעו התעניינות ביום המיוחד והגיעו לחזק, לתמוך וכמובן להשפיע!

במוקד רב שפע כיבד אותנו בנוכחותו ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס שריגש את הסובבים במילים חמות על חשיבות היום ובמיוחד על קידום חקיקה בנושאים אלו. במסגרת הפעילות חולקו חוברות, עצומה לחתימה וחולצות.

 

Show Buttons
Hide Buttons