שירות צבאי עם מוגבלות

השירות הצבאי בצה"ל הוא מרכיב משמעותי בזהות הישראלית. שילוב מלא כולל בהכרח גם גישה לחוויה החשובה הזו, ועם השנים והתקדמות המודעות לנושא אנו פוגשים יותר ויותר אנשים עם מוגבלויות במדים.

הרבה חיילים חולמים על יום השחרור ומתלוננים על קשיי השירות, אך למרות הכל הם לא היו מוותרים על החוויה שהפכה לחלק בלתי נפרד מן ההוויה הישראלית. קשה לצעירים ללא מוגבלויות לדמיין איך מרגיש אדם שנאבק במכשולים רבים כל חייו ובגיל 18 מוצא את עצמו מתדפק על עוד דלת סגורה. צה"ל הוא כור ההיתוך המוחלט של החברה בישראל, ולמרות קשיי השירות מרבית הצעירים רוצים לקחת חלק ולתרום מזמנם ומיכולתם למדינה שהם חיים בה. אך הצעירים עם המוגבלויות מוצאים את עצמם – ולא בפעם הראשונה – מול מערכת שמתקשה לשלב אותם ולאפשר להם לתרום את חלקם.

צעירים עם מוגבלות שבחרו להתמודד עם מסגרות משלבות כל חייהם לא ירצו לעצור דווקא כאשר הם מגיעים לצומת המכריעה של השירות הצבאי בישראל. כולנו יודעים שהשירות הצבאי הוא כרטיס כניסה לחברה הישראלית ואין פלא שכאשר הצעירים נחסמים ונדחים הם חווים תחושת פגיעה ועלבון. מעבר לכך, החברה יוצרת מצבים שבהם היא מדירה ומתעלמת מן היכולות של ציבור גדולי ומשמעותי שמעוניין ומסוגל להרים תרומה חשובה.

בשנים האחרונות אנו צופים בשינוי משמעותי של הגישה לשילוב אפילו במערכות הנוקשות של הצבא. כאשר גוף גדול וחשוב כמו צה"ל לוקח על עצמו מחויבות להבטחת שילוב ונגישות הוא מעביר מסר חשוב לחברה כולה לפיו אנשים עם מוגבלויות הם חלק מהחברה שאסור לוותר עליו. השירות הצבאי – או ההתנדבות – תורמים גם לצעירים עצמם, לתחושת המסוגלות והיכולת שהם ייקחו עמם בתום התקופה החשובה הזו של חייהם.

כדי לרכך מעט את המעבר כדאי להכיר את התכנית שילוב מנצ"ח שמטרתה להמשיך את ההתחייבות של הקהילה מול הצעירים עם המוגבלויות ולסייע להם להתכונן להמשך השילוב במערכת הנוקשה יותר של הצבא. התכנית תלווה אותם משלב טרום גיוס לתוך הגיוס עצמו ולתהליך השחרור. באותו הקשר כדאי להכיר גם את הפעילות של המכון שערים לגיוס, אשר פועל כדי לייעץ ולתמוך בכל מי שנתקל בקשיים נפשיים, הסתגלותיים ומשפטיים במהלך השירות במטרה לסייע לו להגיע לשירות מיטבי.

תכנית אופיר היא תכנית הכשרה מיוחדת שמטרתה להעניק לצעירים עם המוגבלויות הכשרה מקצועית שתשמש אותם במהלך ההתנדבות לצבא וגם לאחריה. התכנית מציעה אפשרויות שונות וביניהן בניית אתרים, תכנות, אלקטרוניקה, הנהלת חשבונות, גרפיקה ועוד. התכנית היא פרי שיתוף פעולה של המוסד לביטוח לאומי עם צה"ל והיא כוללת שירות צבאי במקצוע הנרכש.

אפשרות נוספת שאותה ניתן לשקול היא האפשרות להשתלב במערך השירות הלאומי ולהתנדב אליו. תכנית משלבים מאפשרת לצעירים עם מוגבלויות פעילות תורמת ומשמעותית ומעניקה להם גשר לשילוב בעולם העבודה והחברה, תוך הכנת הקרקע לרכישת השכלה ומקצוע בהמשך. הצעירים זוכים להזדמנות שווה, לשירות משמעותי וכן לכל הזכויות של החיילים המשוחררים.

צעירי החינוך המיוחד שמעוניינים לקחת חלק צריכים להכיר את הפרויקט מגשימים חלום מתגייסים לצה"ל אשר מעניק לצעירים עם מוגבלות שכלית והתפתחותית חווית גיוס חשובה ומשמעותית תוך שהייה בדיור מוגן.

השירות הצבאי הוא חוויה מכוננת בחיים של ישראלים רבים. לנערים ונערות עם מוגבלויות ולבני משפחתם כדאי להכיר את האפשרויות השונות ולדעת שהזכות לשילוב אינה נעצרת בלשכת הגיוס.

Show Buttons
Hide Buttons