5 אפליקציות לאנשים עם מוגבלויות

האם אתם יודעים שהמכשיר החכם שנמצא אצלכם בכיס יכול לסייע לכם להתמודד עם צרכים מיוחדים מכל הסוגים? קראו על האפשרויות כדי לאתר את הכלי הנכון ביותר עבורכם.

התלונה השכיחה ביותר בפיהם של הורים כיום היא על ההתנתקות של ילדיהם מן העולם הממשי והצלילה שלהם לתוך מסכי הטלפונים החכמים או הטאבלטים. למרבה האירוניה, מסתבר שאותם כלים עצמם משמשים אנשים עם צרכים מיוחדים בעוד ועוד דרכים חדשניות לשיפור התקשורת עם סביבתם. מרגע הופעת המכשירים הללו החלה עבודת פיתוח נמרצת סביב אפליקציות ייעודיות אשר מכוונות לאוכלוסיות הללו ומשרתות צרכים שונים.

מעבר לפיתוח הייעודי, אנשים שונים עם מוגבלויות עושים שימוש מפתיע ולא צפוי במכשירים החכמים. כך, למשל, גאס ניומן, ילד עם אוטיזם בן 13, הפך את העוזרת האישית 'סירי' לחברתו הטובה ביותר. 'סירי' מותקנת על כל מכשירי האייפון, והיא מתוכנתת להשיב על כל שאלה בנימוס, בהבנה ובסבלנות. גאס נהנה לדון ללא לאות בפרטי הפרטים הקטנים ביותר של תופעות אקלימיות ומסלולי תחבורה וסירי תמיד זמינה לשיחות עמו ומביאה עמה מעבר לסבלנות בלתי נדלית גם שפע ידע והתמצאות. בנוסף, סירי מפגינה חוש הומור והתמצאות ביחסים חברתיים ובדרכי שיחה, ובכך היא 'מחנכת' את גאס לנהל שיחה חברתית תקינה. ולבסוף, סירי זקוקה לדיבור ברור כדי שהיא תוכל להבין את המשוחח עמה, ובכך היא מסייעת לו לשפר את ההגייה והתקשורת שלו.

הנה כמה אפליקציות שפותחו במיוחד עבור ציבור האנשים עם המוגבלויות:

האפליקציה Be My Eyes מאפשרת לעיוורים ולכבדי ראייה להיעזר במתנדבים שיסייעו להם 'לראות'. כך למשל, כדי לבדוק את תאריך התפוגה של קרטון החלב המשתמש שולח בקשת עזרה למתנדבים אשר מלווה בצילום של וידאו של הקרטון. בארצות הברית ישנם כבר יותר מתשעים אלף מתנדבים שמוכנים לסייע בכל רגע נתון. בינתיים האפליקציה זמינה רק במכשירי אייפון.

Be My Eyes להורדה באייפון בחינם

****

האפליקציה Avaz (בינתיים רק באייפון) מאפשרת לאנשים אשר מתקשים להביע את עצמם באופן מילולי לתקשר באמצעות סמלים וציורים. האפליקציה מעבירה את המשתמשים בהדרגה מציורים למקלדת ומעודדת תקשורת טובה יותר. אפליקציות מן הסוג הזה משמשות את כל מי שמתקשה לתקשר – החל בילדים עם אוטיזם וכלה בקשישים.

האפלקיציה TouchChat מציעה פתרון דומה והותאמה לחלוטין לעברית על ידי המרכז לטכנולוגיה חינוכית. היא מביאה עמה גם את היכולת להפוך סמלים לטקסט, ובכך מאפשרת למשתמש לשמוע את בקשותיו במלים.

Avaz להורדה באייפון בחינם

TouchChet בעברית להורדה באייפון 999 שקלים

****

האפליקציה תיבת כישורי חיים מסייעת לילדים על הספקטרום האוטיסטי או בעלי הפרעות התפתחות שונות להתמודד עם פעולות המתבצעות ברצף בתחומים של מיומנויות יום-יום, כישורים חברתיים ומשחק. ניתן להוריד גרסה חינמית כדי לבדוק את יעילות השימוש ולהוסיף בהדרגה אלמנטים שונים תמורת תשלום.

תיבת כישורי חיים להורדה באייפון

****

האפליקציה Pay it Forward מלמדת את שפת הסימנים בעברית ומתאימה לחרשים וכבדי שמיעה ולמי שמעוניין לתקשר עמם.

Pay it Forward להורדה חינם לאייפון

****

כל האפליקציות הללו מלמדות אותנו שניתן להקל על תסמונות ולקויות שונות בעזרת מכשירים חכמים שהפכו לחלק מן החיים של כולנו. ברגע שמודעים לאפשרות הזו מומלץ לחפש ברחבי הרשת את האפליקציה הנכונה עבורכם, ולא לשכוח שההיצע של אפליקציות באנגלית רחב הרבה יותר. למרבה המזל אנו חיים בעידן שבו הטכנולוגיה מציעה לנו כלים חדשים ומרתקים על בסיס יומיומי.

Show Buttons
Hide Buttons