בואו נדבר על חינוך אמיתי… ביחד

משמעות המושג שילוב בחינוך הוא לאפשר לילד עם צרכים מיוחדים להשתלב במוסדות החינוך הכלליים. מטרת השילוב היא לאפשר לאותו ילד להיות אחד מן המניין , להשתתף בכל פעילויות הכיתה ללא הגבלה- משיעורים, פעילויות בית ספריות ואף טיול שנתי. הצורך בשילוב נוצר ממספר עולה של ילדים אשר אובחנו עם קשיים כאלה ואחרים אך עדיין זכאים ללימודים במוסדות החינוך הכלליים, לקבל השכלה בסביבה שאינה מגבילה אותה ולחוות את החיים בצורה הרגילה ביותר שניתן- כמו ילדים ללא צרכים מיוחדים

בשנים האחרונות נכנס לשימוש מושג נוסף והוא המושג 'הכלה'. הכלה, משמעותה היכולת של אחדים לקבל את הרגשות והקשיים של אחרים- מבלי להתעלם, להתכחש לקיומם או להירתע מהם. הכלה מאפשרת לקבל את ההתנהגות ואת הנראות של הילד השונה, החריג במקצת- בצורה נורמלית ורגילה ולהטמיע אותו בחברה כאחד השווה לכולם ולא כילד שונה וחריג. הכלה, בעצם- היא קבלת הילד והנגשת החברה, הסביבה והמערכות אליו.

בתיאוריה הכול טוב ויפה. אך מה נעשה במציאות? האם אנחנו כחברה מצליחים לשלב את אותם ילדים שמתקשים יותר מאחרים, איטיים יותר מאחרים, עם צרכים מיוחדים שלא כמו הילדים ה"רגילים"? אמנם בשנת 1996 הנחיל משרד החינוך את תכניות השילוב השונות בבתי הספר אך מעט מאוד בתי ספר אכן משלבים ,ויותר מכך- מכילים ילדים עם צרכים מיוחדים במסגרות הלימודיות שלהם.

על מנת לשלב נכון ילד עם צרכים מיוחדים במסגרת הכללית יש להקפיד על כמה דברים עיקריים שיאפשרו גם לילד להשתלב ולהיטמע וגם לחברה להכיל את הילד ולעזור לו להשתלב ולהיטמע.

  1. יש להכין את המסגרת ולהדריך את הצוות, התלמידים ולכלל בית הספר לקראת השילוב על מנת שהשילוב אכן יצליח.
  2. להתאים את תוכנית הלימוד לכל הילדים בכיתה, ולהבין שזה אפשרי מבלי להאט את קצב הלמידה של הכיתה, או לפגוע ביכולת ההתפתחות הקוגניטיבית של אף אחד מהילדים הלומדים בכיתה.
  3. לעודד קבלת האחר אצל הילדים בפעילויות המסבירות ומנגישות את הנושא.
  4. התאמת המערכת הלימודית לילד- פטורים, סייעת צמודה, הארכת זמן, הערכות לטיולים וכדומה.
  5. שיעורי העשרה לילדים הזקוקים להם בהתאם לצורך וליכולת שלהם.
  6. הנגשת המוסד החינוכי לילדים עם כיסא גלגלים, מכשירי שמיעה וכדומה
  7. עירוב של כל ההורים אשר ילדיהם לומדים באותה המסגרת בנושא עם הרצאות וסמינרים רלוונטיים
  8. מעורבות הצוות-כדי ששילוב יצליח ​חייבים מנהל, צוות שיש להם את ההבנה ואת התפיסה שהבית ספר שלהם מתאים עבור כל ילד, ו"מי שבא ברוך הבא", מקבלים כל ילד עם היכולות השונות שלו, ומנגישים עבורו את הבית ספר.

 

שילוב והכלה חשובים במיוחד בגיל צעיר בו הילדים לומדים כיצד להתנהג בחברה ולקבל את האחר- אם ילמדו לקבל את השונה ולראות את השונות כיופי ולזהות כישורים וכישרונות אצל ילדים עם צרכים מיוחדים, השילוב וההכלה ימשיכו ויתפתחו גם לגילאים מאוחרים ולבגרות

 

הכותבת  : חנה פלוטניק מנכ"לית עמותת ביחד לקידום השילוב של אנשים עם מוגבלות בחברה

Show Buttons
Hide Buttons